ako si vybrať tetovanie

Tento článok nie je len pre ľudí, ktorý sa rozhodli prikročiť k ich prvému tetovaniu. Každé ďalšie tetovanie, môže byť pre teba krokom a zásahom do tvojho pracovného, alebo osobného života. Preto si aj ty prečítaj týchto 9 rád a možno vďaka ním predídeš rozhodnutiam, ktoré by si neskôr ľutoval.

TETOVANIE JE ŠTÝL - ZLAĎ SA S NÍM

Nedávaj si tetovanie za každú cenu. Pokiaľ tvoje tetovanie nekorešponduje s tvojím šatníkom a životným štýlom, docieliš presne opačný efekt. Ako sa vraví, „šaty robia človeka“, resp. sa obliekame podľa svojej práce, veku či hudby, ktorú počúvame. Na druhej strane môže byť takýto kontrast zaujímavý, no keď sa chceš vyhnúť nechápavým pohľadom okolia, obrázok a umiestnenie si dobre premysli. Ak chceš šokovať a názor iných je ti ukradnutý, tak nemáš čo riešiť.

ORIGINALITA NADOVŠETKO

Nedávaj si tetovanie, ktoré má ďalších 5 000 ľudí len preto, lebo je momentálne „in“, alebo ho má nejaká celebrita. Nie je to originálne a o chvíľu sa to okuká tebe aj ostatným. Hľadaj trocha hlbšie pri výbere správneho dizajnu. Knihy, časopisy, internet a sociálne siete sú dobrým zdrojom inšpirácií, ale aj pri nich musiš vedieť dobre vyhľadávať. Nesiahni po prvom obrázku, ktorý nájdeš. Je vyššia pravdepodobnosť, že tento motív má drvivá väčšina ľudí. Rovnako ťa môžu osloviť aj prírodné motívy, alebo reálne objekty či ľudia z tvojho okolia, čokoľvek okom viditeľné. V súčasnosti máme neobmedzené množstvo zdrojov referenčných obrázkov či fotografií. V časopisoch a na rôznych webových portáloch väčšinou uverejňujú prácu len skúsených tatérov, ale pokiaľ chceš niečo naozaj originálne, oslov nejakého umelca, ktorý vie pekne kresliť a má dobrú predstavivosť. Vytvorí ti návrh, ktorý stačí priniesť k tatérovi, alebo mu ho odošleš. Každý správny tatér by mal vedieť vytvoriť takýto návrh aj sám. Tak si môžeš byť istý/á, že nikto iný nebude mať rovnaké tetovanie (len ak ho neskôr okopíruje od teba).

VÝBER MIESTA

Tetovanie je na celý život. Nedávaj si ho na miesta, o ktorých je pravdepodobné, že budú o pár rokov vyzerať inak. Teraz máš možno atletickú postavu či vyrysované svaly, ale môže sa stať, že rapídne priberieš či otehotnieš, alebo naopak schudneš. Tetovanie by malo kopírovať tvar svalu, aby pôsobilo prirodzenejšie. Rovnako je dôležité, aby si si vybral/a peknú časť svojho tela. Buď sebakritický/á. Pokiaľ vieš, že máš škaredú nohu, nedávaj si na ňu tetovanie, inak budeš na ňu zbytočne upozorňovať. Pokiaľ si ho dáš na časť tela, s ktorou si spokojný/á, ostatní ocenia tvoje prvé tetovanie a zároveň odpútaš pozornosť od nedokonalosti na inej časti tela.

POTENCIÁLNA PRÁCA

Pouvažuj nad tým, v akej práci sa vidíš o pár rokov. Pokiaľ si umelec, môžeš si dať tetovanie kde chceš. Nikto to riešiť nebude. Veľa jobov však prináša obmedzenia, napr. verejná správa či oblasť gastronómie. Určite si nedávaj tetovanie na miesta, ktoré sa väčšinou nedajú zakryť, čiže krk, dlane alebo tvár. Tiež mysli na to, že príde leto a ty budeš nosiť krátke rukávy, nohavice či sukne. V súčasnosti sa stále viac búrajú stereotypy o zovňajšku ľudí, no napriek tomu môžeš natrafiť na nadriadených, ktorí „pokreslené“ ruky a nohy tolerovať nebudú.

ROZMÝŠĽAJ V ČASE

Dal by si si to isté prvé tetovanie v 15-tich aj v 35-ťke? Túto otázku si polož vždy. Nadčasový dizajn prežije určite dlhšie ako fráza „only god can judge me“. Prekrývať tetovanie len preto, že sa zaň hanbíš, je pomerne drahé a nie vždy sa dá prekryť podľa tvojich predstáv. Dokážu to len naozaj skúsení tatéri. Vyber si niečo, čo bude pre teba dôležité, čo budeš milovať po celý život. Napr. nejaký symbol, obľúbený kvet alebo heslo, ktorým sa v živote riadiš.

TETOVANIE BLEDNE

Aj napriek dôkladnej starostlivosti a kvalitne odvedenej práci, každé tetovanie časom bledne. Farba a koža sú vystavené vonkajším a vnútorným faktorom a hoci ich môžeme do istej miery regulovať, musíme rátať s tým, že naše tetovanie starne spolu s nami. Dôležitá je ochrana kože pred slnkom, obzvlášť na miestach, ktoré sú potetované. V podstate počas celého roka by sme si mali pokožku natierať vyživujúcim krémom alebo telovým mliekom. Prinajhoršom sa staré tetovanie dá opraviť, pretetovať celé, no musíš rátať s dodatočnou investíciou.

MENEJ JE NIEKEDY VIAC

Pri prvom tetovaní sa vypláca pravidlo voľby menšieho dizajnu. To obzvlášť platí u mladších zákazníkov. Keď si odhodlaný/á a vybral/a si si pre prvé tetovanie detailný vzor, ktorý by nevynikol v malom prevedení, alebo obrázok s veľkým významom, smelo do toho! Ale ak máš strach, nevieš presne čo a kde si vytetovať, alebo ako to bude vyzerať, začni radšej s niečím malým a jednoduchým. Aspoň uvidíš, ako bude koža reagovať na farbu a bolesť a zároveň sa naučíš o svoje tetovanie starať.

PRÍLIŠ MALÉ TETOVANIE

Najlepšie je nájsť správny balans pri výbere veľkosti dizajnu. Pokiaľ si sa pevne rozhodol/a pre detailný a zložitý motív, daj si ho spraviť vo väčšom prevedení. Čim väčšie tetovanie, tým sú detaily zreteľnejšie. Malé tetovanie s prepchatými detailmi vyzerá zle a bude pôsobiť skôr ako fľak než obrázok. Po čase sa linky môžu prekrývať a farby zlievať. Čím väčšie tetovanie, tým lepšia viditeľnosť detailov aj v priebehu desiatok rokov.

NECHAJ SI PORADIŤ

Tvoj tatér vie viac o tetovaní ako ty. Stretáva sa s ním dennodenne a pokiaľ má nejaké nápady ako zmeniť dizajn, vybrať vhodné miesto alebo typ písma, je dobré ho počúvať. Ak s tým nesúhlasíš, zmeň tatéra. Takisto ti nemusí byť sympatický, alebo sa strácate vo všeobecných názoroch a presvedčeniach. Je však v jeho záujme, aby ti spravil čo najlepšie tetovanie. Predsa len ide o výsledok jeho práce, ktorou sa prezentuje.

 

Nezabudni sa pozrieť aj na: Informácie pred tetovaním