často kladené otázky - faq

BOLÍ TO?

Áno, tetovanie bolí, hoci vnímanie bolesti je veľmi individuálne a závisí od mnohých faktorov. Vo všeobecnosti sú vonkajšie časti kože, končatiny a miesta s väčším podielom svalstva a tuku menej bolestivé než tenké vrstvy kože v oblasti kĺbov a kostí, nehovoriac o intímnych miestach. Každý človek má nastavený odlišný prah a toleranciu bolesti. Často sa stretávame s tým, že ženy vydržia v našich kreslách dlhšie bez pohnutia ako muži. Veľký podiel tu zohráva aj psychika, takže je dobré vyvarovať sa prílišnému stresu a napätiu pred návštevou tetovacieho štúdia. Na druhej strane ak čakáš hrôzostrašnú bolesť, budeš milo prekvapený/á ;-).

AKO DLHO TRVÁ PROCES TETOVANIA

Hlavnými faktormi sú veľkosť motívu, štýl a farebnosť, pričom platí priama úmera. Čím je obrázok váčší a zložitejší, tým dlhšie bude trvať. V neposlednom rade ide aj o šikovnosť a skúsenosti tatéra. Najdlhšie sedenia trvajú v priemere aj 10 hodín (samozrejme s pauzami) a tie najkratšie len 5 minút. Ak si vyberieš motív a dohodneme si termín, budeme ti vedieť povedať približný čas trvania pre tvoje tetovanie.

MUSÍM SA NIEJAK ŠPECIÁLNE PRIPRAVIŤ NA SEDENIE?

V prvom rade buď dostatočne oddýchnutý/á a uvoľnený/á. Výživné raňajky nie sú na zahodenie a pravidelný pitný režim tiež. Prísť čistý/á je samozrejmosťou, hoci pred každým tetovaním je koža dôkladne dezinfikovaná a oholená. Ak nemáš vybratý konkrétny motív, nevadí. Tatér je tu od toho, aby ti pomohol vybrať vhodný obrázok podľa tvojich predstáv a takisto aj jeho umiestnenie na tele.

MÔŽEM PRED/PO TETOVANÍ PÍŤ?

Neodporúča sa požívať žiaden alkohol aspoň 24 hodín pred a po tetovaní. Jednak sa nebudeš cítiť najlepšie a tvoja koža môže viac krvácať, kedže alkohol riedi krv, čo v konečnom dôsledku sťažuje prácu tatérovi a tebe hojenie.

AKO DĹHO SA HOJÍ TETOVANIE?

Priemerná doba hojenia je mesiac. Hojenie pozostáva z niekoľkých fáz. Po čerstvom tetovaní sa koža začne zoceľovať približne po 3 dňoch, kedy sa objavujú viditeľné suché miesta, prípadne menšie chrastičky. Koža v tom čase svrbí, čo možno zmierniť častejším natieraním odporúčaným prípravkom. Chrastičky a suché časti kože začínajú opadávať, ale vrstva novej kože nie je stále úplne zahojená, čo možno pozorovať ako odlesk na jemne zvráštenej koži. Rovnako ako pri bolesti, aj doba hojenia je veľmi subjektívna, každému z nás sa hojí tetovanie odlišne, niekomu to môže trvať aj vyše mesiaca. Najlepším spôsobom ako si skrátiť tento čas je dôkladná starostlivosť o tetovanie.

KEDY JE NAJLEPŠIE OBDOBIE ROKA NA TETOVANIE?

Nechať si spraviť novú kerku je možné v podstate kedykoľvek, ale z hľadiska starostlivosti je najvhodnejšia jeseň a zima. Čerstvé tetovanie tak chránime pod vrstvami oblečenia pred vonkajšími faktormi ako je slnko a voda, ktoré patria neodmysliteľne k letu. Rovnako je tetovanie chránené pred znečistením. V lete sa takisto viac potíme, čo hojeniu neprospieva. Hoci sú profesionálne štúdiá tepelne regulovateľné a vybavené, je omnoho pohodlnejšie tetovať v chladnejšom období ako pre tatéra, tak aj pre zákazníka. Z estetického a praktického hľadiska je zima najideálnejšia, keďže počas hojenia sa koža lúpe, čo nevyzerá najkrajšie, takže tento nepríjemný obraz možno schovať pod oblečením a v lete tak môžeš smelo poodhaliť nové a zahojené dielo.

MÔŽEM S TETOVANÍM DAROVAŤ KRV?

Áno, ale najskôr až po 6 mesiacoch od posledného tetovania. Kvôli rôznej inkubačnej dobe určitých ochorení je nutné vyčkať. V iných krajinách sa táto doba môže líšiť.