starostlivosť o tetovanie

Tvoj tatér vie viac o tetovaní ako ty. Stretáva sa s ním dennodenne a pokiaľ má nejaké nápady ako zmeniť dizajn, vybrať vhodné miesto alebo typ písma, je dobré ho počúvať. Ak s tým nesúhlasíš, zmeň tatéra. Takisto ti nemusí byť sympatický, alebo sa strácate vo všeobecných názoroch a presvedčeniach. Je však v jeho záujme, aby ti spravil čo najlepšie tetovanie. Predsa len ide o výsledok jeho práce, ktorou sa prezentuje.

BEŽNÝ POSTUP (AK SI NA TETOVANIE DOSTAL KLASICKÚ FÓLIU)

Po 2 až 3 hodinách si umyješ ruky antibakteriálnym mydlom, alebo Ink Code soap (na obrázku). Tým istým mydlom si umyješ čerstvé tetovanie jemnými krúživými pohybmi.

Je dôležité, aby sa v prvých 3 dňoch vymyla prebytočná farba, krv a krvná plazma z tetovaného miesta na tele, inak hrozí zápal! Po umytí a opláchnutí vlažnou vodou nechaj kožu usušiť voľne na vzduchu, alebo jednorazovými papierovými utierkami (nie vlhčenými). Následne natri tetovanie v tenkej vrstve hojivou mastičkou ako je Panthenol či Bepanthen, ktoré možno dostať v lekárni, alebo krémom Inkcode Aftercare Lotion (žltá masť na obrázku), ktorý si môžeš zakúpiť u nás. Tento proces opakuj najbližšie 3 dni 3 krát denne – umyť, usušiť, natrieť hojivou masťou.

Po troch dňoch, resp. do času, kým sa prestane tvoriť špinavá pena počas umývania tetovania, stačí tetovanie len natierať hojivou masťou. Približne po troch dňoch sa koža začína hojiť, zoceľovať. V tejto fáze je prirodzené, že sa na povrchu tvoria suché šupinky prebytočnej kože s farbou, ktoré prirodzene opadajú samé. Koža je suchá a svrbí. Žiadne škrabanie a lúpanie! Okrem šupiniek, ktoré sa podobne tvoria aj pri spálení slnkom, sa môžu na niektorých miestach vyskytnúť chrastičky. Pri nich môže hroziť, že vypadnú spolu s farbou, no našťastie sa dá miesto opraviť po úplnom zahojení tetovania. V tejto fáze je dôležité natierať tetovanie častejšie v tenkej vrstve, približne 5 krát denne, alebo v závislosti od potreby (ak cítiš, že koža je veľmi súchá a svrbí). Potrvá týždeň alebo dva, kým prebytočná koža odpadne. Pri natieraní buď opatrný/á. Príliš premazaná koža pod vrstvou krému nedýcha a pokiaľ do preženieš, tetovanie môže mokvať, alebo sa na pokožke vyskytnú vyrážky.

Takmer zahojená koža má ešte určité odlesky a je mierne zvráštená. Pokojne ju natieraj aj naďalej, stačí raz – dva krát denne. Úplne zahojená kerka by mala byť štruktúrou rovnaká ako zvyšok tvojej pokožky. Priemerná doba hojenia je mesiac. V prípade akýchkoľvek komplikácií sa hojenie predĺži. Tento čas závisí od mnohých faktorov a dokonca aj skúsení zákazníci nedokážu vždy presne odhadnúť, kedy bude ich tetovanie úplne zahojené.

Počas celej doby hojenia sa môžeš sprchovať, vyvaruj sa ale kontaktu so šampónom alebo vlasovými prípravkami. Prvé 3 týždne zakazujeme návštevu bazénov, kúpalísk, sáun a solárií. Buď opatrný/á pri kontakte so slnkom, chráň nové tetovanie oblečením alebo opaľovacím krémom so silnejším UV faktorom.

HOJENIE S FÓLIOU DERMALIZE PRO

V našich štúdiách používame okrem predošlých produktov aj špeciálnu fóliu Dermalize Pro, ktorá pripomína neviditeľný film. Je napustená netoxickým lepidlom, takže priľne priamo na kožu. Zároveň uvoľňuje do pokožky liečivú emulziu, vďaka čomu sa doba hojenia rapídne skráti.

Naši tatéri ju aplikujú po dôkladnom umytí čerstvého tetovania a po následnom zafixovaní pokožky sprejom Tattoo Finish. Koža musí byť úplne suchá, len vtedy sa fólia efektívne prilepí. Umiestňuje sa približne 1 cm od okraja tetovania.

Prvú fóliu je potrebné odstrániť po 12 až 24 hodinách, keďže z miesta stále vyteká prebytočná farba a krvná plazma, ktoré sa potrebujú z kože vyplaviť. Pre citlivejšie odstránenie fólie ju odporúčame stiahnuť pod tečúcou vodou, resp. v sprche, kedy sa lepidlo uvoľní. Následne je nutné tetovanie dôkladne umyť antibakteriálnym mydlom a to krúživými pohybmi, opláchnuť a miesto poriadne usušiť prikladaním jednorazových utierok. Niekedy je dobré počkať aj pol hodinu, resp. dovtedy, kým nebude koža suchá.

Následne sa nalepí nová fólia. Jej aplikácia je pomerne jednoduchá, ale pokojne k nám môžeš zavítať nasledujúci deň kvôli umytiu a prelepeniu. Táto nová náplasť sa necháva po dobu 4 – 5 dní.

Veľkou výhodou fólie je uľahčenie starostlivosti o tetovanie, ktoré nie je potrebné tak často umývať a natierať. Takisto je vhodná do sprchy, hoci sa môže stať, že voda cez niektoré miesta pretečie pod fóliu. Vtedy stačí vytlačiť vodu alebo vzduchovú bublinu smerom k okraju, resp. prepichnúť bublinu ihlou a vytlačiť. V prípade, že okraje sa odlepujú, stačí odlepené miesta odstrihnúť. Pokiaľ sa poodhalí niektorá časť tetovania, môžeš fóliu buď úplne odlepiť, alebo stačí odkryté miesto umývať a natierať ako počas bežného postupu a zvyšok nechať naďalej pod fóliou. Novú náplasť Dermalize Pro neaplikovať na 3. alebo 4. deň! Hoci je náplasť tesne nalepená na koži, tá naďalej dýcha a efektívne sa hojí. Športovci si s ňou takisto prídu na svoje. Vďaka nej môžu naďalej vykonávať športové aktivity ako doposiaľ.

Po piatich dňoch, tzn. po odlepení náplaste, natieraj tetovanie aspoň po dobu 3 alebo viacerých dní, opäť podľa potreby. Tým docieliš rýchle a úplné zahojenie.

Skúsenejší zákazníci majú vychytané rôzne triky, vďaka ktorým sa ich pokožka lepšie hojí. Niekomu vyhovuje odlišný druh krému, iní zase používajú prírodné oleje alebo tetovanie vôbec nenatierajú. Celý proces je o skúsenostiach, kedy sám/sama uvidíš, čo tebe vyhovuje najviac, no zároveň tým zodpovedáš za výsledok hojenia. Naneštastie stretávame aj ľudí, ktorí starostlivosť podcenia a nenasledujú rady tatéra, na čo niekedy doplatia vypadnutou farbou alebo zápalom. Ani skúsení tatéri nedokážu zaručiť, že tetovanie sa zahojí na 100% a bez komplikácií, no pokiaľ budeš dodržiavať presný postup a rady tatéra, starostlivosť o nové tetovanie bude pre teba pohodlnejšie a bezpečnejšie.

Ak by si svojím tetovaním mal isté problémy, alebo by si len o starostlivosti chcel vedieť viac, tak nás pokojne kontaktuj a my ti radi poradíme 🙂